»Antonija Štupca se je trudila za uveljavljanje slovenščine v šolah, uvajala je nove učne metode in skrb namenjala ranljivim skupinam otrok. Aktivno se je vključevala v razna društva, kar za ženske ob koncu 19. stoletja ni bilo samoumevno. Ustanovila in vodila je tudi nekatera ženska društva. Zavzemala se je za splošno volilno pravico in za slovenske ozemeljske interese na zahodni meji.«
»Antonijo Štupca označuje za zanimivo in odločno žensko, ki je imela pomembno vlogo na Štajerskem in tudi širše na prehodu iz 19. v 20. stoletje pa vse do 60. let 20. stoletja. Gre za učiteljico, ki si je prizadevala za slovensko osnovno šolo, za socialno pravično življenje in za enakopravnost žensk. Posebno skrb pa je namenjala ranljivim skupinam. Odlikovala jo je dobrodelnost.«
»Zanima me utrip množic in posameznikov, ki so manj ali bolj znani v slovenski zgodovini ter so s svojimi dejanji prispevali k razvoju družbe. Zanima me utrip 'od spodaj', ne samo uradna politika.«
»Tokrat pa jo osvetljujem podrobneje, saj sem pregledala kar nekaj ohranjenega gradiva v Pokrajinskem arhivu Maribor in v Univerzitetni knjižnici Maribor (UKM), zlasti gre za korespondenco s številnimi korespondenti.«